My sami sme spotrebiteľmi mnohých produktov a rovnako ako Vy nemáme radi, keď nás niekto vodí za nos. Keď sa nás snažia klamať či uvádzať zavádzajúce informácie len preto, aby nás presvedčili o kúpe jeho produktov. Máme radi úprimnosť a radšej počujeme pravdu, hoci sa nám niekedy nemusí úplne páčiť. My ideme na rovinu!
Väčšina plienok je vydávaná za české, hoci sú vyrábané v Číne alebo mimo Európskej únie. STOP bežným plienkam, ktoré sú často popisované ako „ekoplienky“ a predávané za nehorázne vysokú cenu. STOP nebezpečným plienkam veľkých zahraničných firiem, ktoré spôsobujú našim milovaným deťom zdravotné ťažkosti. Sme tu my, česká firma Bobilo a naše naozaj české plienky, skutočne vyrábané v Českej republike. Nenechajte sa ďalej klamať a prečítajte si celú pravdu ako sa veci majú. Sme iní, sme BOBILO!
Vlastnosti a zloženie plienok Bobilo:
Výroba
Výrobou našich plienok sme poverili renomovanú českú firmu Drylock Technologies s.r.o. z Hrádku nad Nisou. Vďaka dlhoročným skúsenostiam a vysokej technologickej úrovni výroby je zaručená maximálna kvalita a bezpečnosť výrobkov. Proces výroby je dôkladne kontrolovaný a výrobky sú priebežne testované za účelom zachovania deklarovaných vlastností. Rozsiahle technologické zázemie umožňuje kontinuálne inovácie výrobkov a neustále zlepšovanie ich vlastností.
Materiály
Zloženie našich plienok Bobilo je nasledujúci: Savé jadro a telo plienky je tvorené netkanou textíliou, drevnou buničinou (celulózou), SAP práškom (ide o super-absorpčné polymér, ktorý sa používa napr. aj v záhradníckom substráte pre zadržanie vody, čiastočne pohlcuje tiež pachy, SAP je netoxický a zdravotne nezávadný ) a polyetylénovou vodonepriepustnou ale zároveň priedušnou membránou (LDPE). Lepiace pásky sú vyrobené z polypropylénu a netkanej textílie, pružné lemy (gumičky) sú z Lycry. Materiály používané pri výrobe pochádzajú primárne z Európy - predovšetkým z ČR, Nemecka, Talianska a Francúzska. Spolu s výrobcom sa snažíme o čo najmenšiu zaťažovanie životného prostredia, preto preferujeme materiály z lokálnych a pokiaľ možno obnoviteľných zdrojov. Napríklad aj energia používaná vo výrobnom závode je označovaná ako "zelená", čo znamená, že pochádza 100% z prírodných a obnoviteľných zdrojov (voda, slnko, vietor).
Ekológia
Ekologický aspekt detských jednorazových plienok je často diskutovaná téma, o ktorom koluje mnoho zavádzajúcich a nie celkom pravdivých informácií. Materiál použitý na výrobu našej plienky je z cca 70% rozložiteľný (v ideálnych podmienkach). Naše plienky neobsahujú škodliviny ako chlór, latex, parfumy a pri ich výrobe je braný ohľad na životné prostredie (použitá energia aj materiály z obnoviteľných zdrojov, krátke distribučné cesty, recyklovateľný obal, znížený obsah celulózy). Bohužiaľ, naozaj neexistuje plienka, ktorá sa v bežných podmienkach v praxi úplne rozloží.
Na základe našich osobných poznatkov a skúseností sme zistili, že dochádza k veľmi časté dezinformáciu ohľadom rozložiteľnosti plienok. Pre úplné rozloženie totiž neexistujú vhodné podmienky, pretože ak je plienka umiestnená na skládku, je súčasťou ďalšieho odpadu a chýba jej potom dostatok vlhka, tepla a vzduchu. V takomto prostredí má problém s rozkladom aj obyčajný novinový papier (rozkladá sa potom až sto rokov). Navyše, pojem rozložiteľnosti plienok je mätúce aj kvôli faktu, že veľké množstvo použitých plienok u nás končí v spaľovniach. Preto sú naše plienky vyrobené z takých materiálov, aby horeli "čisto" s čo najmenšou záťažou pre životné prostredie.
Ďalším častým dotazom ohľadom jednorazových plienok je ich kompostovateľnosť. Kompostovať detské plienky (je jedno, či sú propagované ako ekologické alebo nie) sa zásadne neodporúča. Každá jednorazová plienka obsahuje určité množstvo plastových čiastočiek (gumičky, lepiace pásky a membránu), ktoré sú horšie rozložiteľné. Navyše detská moč a stolica sú veľmi agresívne zložky a teda pre kompost nevhodné. Ak sa na kompost umiestni jedna alebo niekoľko plienok budú sa postupne rozkladať. Ak by sa na kompost umiestnili všetky použité plienky, bol by nimi kompost zahltený a nefungoval tak, ako má. Pre lepší rozklad plienky na komposte je tiež dôležité nebaliť ju klasicky do balíka, ale umiestniť ju tam čo najviac rozprestretú, aby mohli materiály pracovať.
Pre recykláciu detských plienok u nás bohužiaľ nie sú ešte žiadne technologické zariadenia. Vo svete už niekoľko takýchto zariadení existuje ale všetko je ešte na začiatku vývoja a proces recyklácie je veľmi nákladný a nie veľmi efektívny. Veríme, že v budúcnosti dôjde v tomto ohľade k posunu a situácia sa zlepší.
Momentálne je teda najlepším spôsobom likvidácie použitých plienok vyhodenie do bežného zmiešaného odpadu, kedy potom je tento odpad odvezený buď na skládku alebo v lepšom prípade do spaľovne. Spôsob likvidácie odpadu v danej lokalite je v kompetencii jednotlivých krajov a závisí hlavne od vzdialenosti skládok a spaľovní.