Všetko o plienkach

Aké sú časté chyby pri prebaľovaní?

plienky detske bobilo

Bežne sa stáva, že pri jednorazových plienkach sa na detskom zadočku začnú tvoriť vyrážky alebo je podráždená pokožka. To môže spôsobovať alergia na zloženie plienok. Skúste experimentovať s rôznymi značkami a obmeniť plienky za iné. Alergia môže byť spôsobená chemickými látkami, ktoré sa v plienkach nachádzajú alebo materiálom. Určite sa vyhnite najlacnejším verziám, ktoré väčšinou neprepúšťajú vzduch a pokožku vášho dieťatka môžu udržovať podráždenú.

Príliš dlho v tej istej plienke napriek tomu, že niektorí výrobcovia udávajú až 12 hodín na jedno použitie.
Pri novorodencoch je potrebné meniť plienku po dvoch hodinách, pri väčších bábätkách minimálne každé tri, inak hrozí vznik zaparenín. Najmä pri jednorazových plienkach sa aj na dotyk môže zdať, že dieťa je suché, opak je však pravdou, preto treba plienku v pravidelných intervaloch meniť. Pokiaľ sa dieťa pokaká, tak ihneď.

Nebezpečným miestom na prebaľovanie môžu byť prebaľovacie pulty.
Časté nehody bábätiek spôsobené pádom sa stávajú práve pri prebaľovaní. I keď majú byť prebaľovacie pulty ergonomicky pohodlné pre rodičov (chrbát bez záťaže), pre dieťa môžu byť už menej bezpečné. Zvýšte pozornosť pri mobilných prebaľovacích pultoch a ich bezpečné upevnenie. Na prebaľovacom pulte dieťa nikdy, ani na chvíľočku, nenechávajte osamote! Stačí naozaj sekunda a dieťa sa môže zošmyknúť.

Pozor na šetrné zaobchádzanie s pupčekom dieťaťa.
S oblasťou v okolí pupčeka je potrebné nakladať veľmi citlivo a opatrne.  Treba ho udržiavať v suchu, neprekrývať lemom plienky a dávať pozor na hygienu, zabránite tým prenosu infekcií. Nie všetky plienky majú špeciálny výrez pre pupček vtedy stačí okraj plienky zahrnúť.

Vlhčené utierky, obrúsky
Je to praktické, najmä na cestách, na ihrisku, alebo mimo domu sú neoceniteľné. Vlhčené utierky by však nemali byť jedinou voľbou pri každom prebaľovaní. Pokožka detí sa tak ľahšie zaparí alebo chemické zloženie môže vyvolať alergické reakcie. Používajte ich naozaj minimálne a najlepšie tie s označením pre citlivú pokožku. Najlepšou voľbou je v tomto prípade umytie čistou tečúcou vodou a jemný uteráčik na vysušenie pokožky.

 

Nedostatočná pozornosť venovaná hygiene
Najmä od stolice treba očistiť zadoček dieťatka naozaj dôkladne. Prezrieť všetky kožné záhyby (aj tie ťažšie dostupné), pretože v týchto miestach môžu zabudnuté nečistoty spôsobiť hromadenie baktérií a podráždenie pokožky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *